Hej Grannar!

Till våren är det dags igen för vår föreningsstämma, där vi bl.a. väljer in nya medlemmar till vår styrelse.

Tack vare styrelsens kompetens och arbete säkrar de ett bra underhåll på våra hus, trivsamt boende och fortsatt god ekonomi för oss i Västerblick.

Styrelsen består idag av fem ordinarie ledamöter samt två suppleanter, men det finns plats för flera. I dagsläget är det i första hand en vice sekreterare som behövs då nuvarande har flyttat. Vi söker även andra intresserade som vill och kan bidra till föreningens arbete under kommande år. Hör av dig så berättar vi mer.

Det är värdefullt för föreningen att styrelsen består av personer med olika kunskaper/bakgrund, t ex inom ekonomi, mark- och fastighetsskötsel mm. Det finns även uppgifter för intresserade av t.ex. trädgårdsgrupp eller valberedning. HSB erbjuder kurser för de som är intresserade av styrelsearbete. Arvode ges till styrelsen.

Är du nyfiken och vill veta mer?
Välkommen att kontakta någon av oss i valberedningen!

Cecilia Jigland: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Lena Sten: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Anna Söderberg: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Det går även bra att lägga ett kuvert märkt ” Valberedningen ” i föreningens brevlåda som finns i varje hus.

Med vänlig hälsning Valberedningen